
Як зміниться автострахування в Україні в 2025 році?
1 січня 2025 року набуде чинності новий закон «Про обовʼязкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Впровадження нових законодавчих норм передбачає і кардинальні зміни, що торкнуться правил автомобільного страхування. Тож на які нововведення чекати при оформленні автоцивілки з 1 січня 2025 року, читайте нижче.
Збільшення страхових виплат
Тепер при настанні страхового випадку максимальна розмір страхових виплат складатиме 250 тис. грн. замість 160 тис. грн. на ремонт та відновлення автомобіля, а також 500 тис. грн. замість 320 тис. грн. – на лікування та відновлення потерпілих осіб.
Ціни на автоцивілку зростуть
Поки невідомо точно, скільки коштуватиме оформлення ОСЦПВ, проте деякі страховики заявляють про збільшення вартості страхування орієнтовно вдвічі. І хоча збільшення ціни на обовʼязкове страхування навряд стане приємною новиною для автовласників, проте здорожчання страхового полісу принаймні можна виправдати збільшенням страхових сум, що виплачуються потерпілій стороні.
Автоцивілка в 2025 році – повністю без франшиз!
Франшиза – це фіксована частина від страхової суми чи відсоток, який оплачує не страхова компанія, а автовласник. Включення франшизи в умови страхування дозволяє знизити вартість полісу. З 2025 року така можливість заощадити на автострахуванні недоступна: страхова компанія покриває витрати повністю при настанні страхового випадку. Проте й вартість страховки знизити буде неможливо.
Більш жорсткі умови оформлення автоцивілки для пільговиків
Якщо раніше певні категорії пільговиків (учасники бойових дій, особи з інвалідністю, отриманою внаслідок війни, тощо) мали змогу не оформлювати автоцивілку, то тепер придбання страхового полісу є обовʼязковим для усіх без винятку автовласників. Важливо: особи вказаних вище категорій мають право на 50% знижку при оформленні автоцивілки. Проте страхове покриття, як і раніше, дійсне тільки для тієї людини, що вказана в полісі. В разі, коли транспортним засобом користуються інші особи без права на знижку, потрібно оформити страховий поліс за повною вартістю для цього водія.
Врегулюванням збитків займається страхова постраждалої сторони
З 2025 року запроваджується обовʼязкове пряме врегулювання збитків. Що це значить? Багато хто з учасників ДТП стикався з досить неприємним явищем, коли для відшкодування збитків потрібно звертатися до страхової компанії сторони, що визнана винною в аварії, а це значно затягує процес нарахування коштів. З 1 січня 2025 року потерпіла сторона може напряму звертатися до своєї страхової компанії для отримання виплат, а представники страхових компаній, в свою чергу, комунікують між собою без залучення автовласників в механізм нарахування виплат.
Відшкодування на ремонт розраховується без урахування зносу
До цього часу при визначенні розміру страхової суми на ремонт транспортного засобу, що потрапив у ДТП, використовувався коефіцієнт зносу. І якщо автівка вже тривалий час перебуває у використанні, її «вік» та ступінь зносу можуть суттєво знижувати виплати на відновлення, навіть нижче рівня реальних цін. Тож тепер механізм відшкодування змінюється: з 1 січня 2025 року СТО організовуватиме ремонт на авторизованих СТО, керуючись задачею – повернути авто у стан «до ДТП».
Заборона на два активних поліси автоцивілки для одного автомобіля
З 1 січня 2025 МТСБУ планує впровадити заборону на одночасне користування двома активними полісами, проте наразі алгоритм перевірки наявності таких полісів поки тестується. Тож практично автовласник поки що може на свій розсуд оформляти другий страховий поліс.
Перевірка наявності автоцивілки – тепер через камери на дорогах
У 2025 році планується впровадити систему моніторингу наявності полісу автоцивілки з допомогою систем камер контролю швидкості. При цьому число накладених штрафі необмежене, тобто, в разі кожної зупинки авто поліцією чи проїзді перед камерою контролю може бути накладено новий штраф.
Навряд абсолютно всі зміни запрацюють відразу з 1 січня, проте варто розраховувати на їх впровадження протягом року.
Для кого страхування по автоцивілці не зміниться?
Зміни не торкнуться тих страхових полісів, що були оформлені з датою початку до 31.12.2024 року і діють за умовами попереднього закону. Тому і підвищення страхових виплат тощо за ними не передбачено.
Перехідний етап по страхуванню
Зрозуміло, що повне впровадження змін та перехід на нові механізми неможливий одразу. Тож у 2025 році діятимуть як старі, так і нові страхові поліси. Тож виникають питання: як регулюватимуться, наприклад, нарахування виплат у разі ДТП? Чи використовуватимуться коефіцієнти зносу при розрахуванні суми на відшкодування битків? Ймовірно, практика діяльності страхових компаній в наступному році стане відповіддю.
Врегулювання страхового випадку
За діючим полісом з датою оформлення до 1 січня 2025 – за старими правилами.
За діючим полісом з датою оформлення після 1 січня 2025 – за новими правилами.